HoryZonty - Dobrodružstvá vo Vyšehradskom regióne

Dobrodružstvá vo Vyšehradskom regióne špeciálny blok venovaný možnostiam outdoorových aktivít v Poľsku, Maďarsku a Českej republike

Aj tento rok vám prinášame špeciálny blok podujatí realizovaný s finančnou podporou International Visegrad Fund, v ktorom vám predstavíme hostí z krajín Vyšehradskej štvorky -Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.

Prostredníctvom špeciálnych prezentácií sa vám opäť pokúsime sprostredkovať výnimočné športové výkony a úspechy hostí reprezentujúcich krajiny našich susedov, možnosti vzájomnej spolupráce a spoločných medzinárodných aktivít, ale aj krásy prírody a jedinečné lokality Vyšehradského regiónu. Na základe osobných príbehov a zážitkov našich hostí by sme vám radi priblížili zaujímavé miesta a ľudí žijúcich v tomto regióne a poukázali na jeho potenciál možností aktívneho a netradičného využitia voľného času.

Veľa praktických informácií, ale aj svoje zážitky a skúsenosti vám prinesú Dominika Gratkowska a jej jaskyniarski priatelia z Poľska, úspešný himalájista Maďarska Zsolt Eröss, český horolezec, inštruktor a horský vodca Radek Lienerth a domáci basejumper Roman Dubský. Spolu s nimi sa pustíme do skrytých podzemných priestorov, so športovcom z prevažne nížinatej krajiny vystúpime na najvyššie vrchy sveta, dotkneme sa rozprávkovo krásnych skál, ba dokonca aj oblohy. Veríme, že naši hostia aspoň nepatrne zatrasú stereotypmi v našich zaužívaných postojoch a možno aj v správaní. Že možno na to, čo nám oni ponúknu „z druhej ruky“, my naberieme odvahu a vyskúšame to na vlastnej koži.

Okrem prezentácií hostí sme v rámci Dobrodružstiev vo Vyšehradskom regióne pre vás pripravili aj výstavu lezeckých fotografií českého fotografa Petra Pepe Piechowicza, projekciu filmu Sandstone a workshop Bezpečný lezecký pohyb v tradičnom horolezeckom teréne, vrátane špecifík lezenia na piesku.

Program

Štvrtok 15. november 2012, 21.00 – 22.30 / prezentácia (HU)

ZSOLT ERÖSS – MAĎARSKÉ VYSOKOHORSKÉ EXPEDÍCIE
multimediálna prezentácia najlepšieho himalájistu MaďarskaPiatok 16. november 2012, 15.20-15.50 / projekcia (CZ)

SANDSTONE, réžia: Petr Kašpar, ČR 2012, 30 minút
film prezentujúci jedinečnú prírodnú lokalitu BroumovskaPiatok 16. november 2012, 15.50-16.35 / prezentácia (CZ)

RADEK LIENERTH – KRÁSY ČESKÉHO PIESKOVCA
prezentácia českého horolezca, lezeckého inštruktora a horského vodcuPiatok 16. november 2012, 21.00 – 22.30 (SK)

NA SKOK S ROMANOM DUBSKÝM
multimediálna prezentácia slovenského BASE jumpera a skydiveraSobota 17. november 2012, 16.00-17.00 / prezentácia + projekcia (PL)

DOMINIKA GRATKOWSKA a ďalší hostia z Krakowského jaskyniarskeho klubu – TAM, KDE NIET SLNKA
multimediálna prezentácia poľských speleológov + filmová projekciaOFF PROGRAM

Štvrtok 15. 11. 2012 – sobota 17. 11. 2012 / výstava (CZ)

ČESKÉ PIESKOVCOVÉ SKALY
výstava fotografií českého horolezca a fotografa Petra „Pepe“ Piechowicza
vstup voľný


Sobota 03. november 2012 – nedeľa 04. november 2012 / workshop (SK/CZ)
Čertove skaly pri Lidečku, Skalka pri Trenčíne, cvičná lezecká stena

BEZPEČNÝ LEZECKÝ POHYB V TRADIČNOM HOROLEZECKOM TERÉNE, VRÁTANE ŠPECIFÍK LEZENIA NA PIESKU
špeciálny workshop zameraný na oboznámenie sa s lezeckou technikou, rôznymi druhmi lanových a zlaňovacích techník, spôsoby lezenia a istenia s poukázaním na rozdiely v pieskovcových, vápencových a horských oblastiach
lektor: Radek „Zoban“ Lienerth

REPORT Z WORKSHOPU

Realizované s finančnou podporou International Visegrad Fund