HoryZonty 2012 - resumé
Keď sa pred šiestimi rokmi festival presúval z útulného, no malého priestoru kina Metro do najväčšieho kultúrneho stánku Trenčína (Posádkového klubu), nikto netušil, že aj ten bude o pár rokov HoryZontom pritesný.
Podujatie, organizované pod záštitou predsedu Trenčianskeho kraja a v spolupráci s mestom Trenčín opäť potvrdilo, že patrí právom do kalendára významných kultúrno-spoločenských podujatí mesta i regiónu. Od 15. do 17. novembra, počas troch dní siedmeho ročníka, festival navštívilo približne 4000 divákov a ďalších takmer 600 účastníkov sa aktívne zapojilo do sprievodných podujatí. Festivalu sa, tak ako každý rok, zúčastnili i žiaci a študenti trenčianskych škôl, ktorí si pozreli vybrané filmy v samostatných filmových blokoch premietania pre školy.
FILMY
„Rekordný ročník sme zaznamenali aj vo filmovej súťaži amatérskych filmov,“ vyratúva úspechy riaditeľka festivalu Mária Dutková a dodáva, že tohto roku bolo prihlásených až 25 filmov z Čiech a Slovenska. Do finále a hlavného programu bolo nakoniec vybraných osem najlepších.
Cenu poroty, ktorú tvorili Petr Piechowicz, Martin Žovinec a Marek Šedivý si nakoniec odniesol snímok „Grónske krysy“. Jeho autori Tomáš Brt, Vlado Linek a Ján Smoleň si cenu vyslúžili za vtipné, pútavé a ľahké spracovanie príbehu z pobytu v stenách známej grónskej biwallovej oblasti Tasermiut fjord.
Špeciálnu cenu porotcovia udelili dokumentu mapujúcemu medzinárodnú speleologickú expedíciu do druhej najdlhšej jaskyne v Slovinsku. Film Čecha Tomáša Galáska „Hadí jeskyně“ zaujal najmä pútavým stvárnením a priblížením nezvyčajných jaskynných podmienok.
V diváckej ankete zvíťazil film stvárňujúci rôznorodosť a krásu islandskej krajiny „Made In Iceland“ a Cenu divákov si odniesol jeho autor Róbert Bonko.
Okrem amatérskych filmov mohli diváci zhliadnuť aj 15 kvalitných profesionálnych filmov z celého sveta. Od snímky „Posledná hranica“ z vynikajúceho filmu „Po stopách Džingischána“, ktorý festival otvoril, cez filmy s horolezeckou tematikou vzdávajúce hold vynikajúcim horolezcom Talianska, Veľkej Británie i susedného Poľska, až po úžasné výkony vo filme „Let Francúzov“, či príbeh handicapovaného športovca „Stolička slobody“. Nechýbali ani slovenskí zástupcovia a filmy z dielne Rasťa Hatiara, Jozefa Páleníka a samozrejme ani Pavla Barabáša.
Filmovou a zároveň súťažnou novinkou festivalu bola súťaž v strihu – HoryZonty Film Editing Contest. Do súťaže, v ktorej mali účastníci z pripraveného materiálu nastrihať a „vyskladať“ krátky, maximálne dvojminútový film s témou „Zima – skialpinizmus“, bolo zaradených sedem krátkych filmov. Najviac hlasov spomedzi všetkých prihlásených a peňažnú odmenu získal Miroslav Hráček a jeho film „Domov“.
HOSTIA
K festivalu patria tradične aj prezentácie významných osobností športového sveta alebo inak zaujímavých hostí, ktorí dokázali niečo výnimočné. Tento rok k nim bezpochyby patril štvrtkový hosť - maďarský himalájista Zsolt Eröss, v piatok to bol Radek „Zoban“ Lienerth a večerný hosť Roman Dubský. V sobotu popoludní prijali pozvanie hostia z krakovského jaskyniarskeho klubu a v posledný festivalový večer sme sa spolu s hosťkou Danielou Kotekovou doslova ponorili do rozprávania o žralokoch a potápaní s nimi.
DOBRODRUŽSTVÁ VO VYŠEHRADSKOM REGIÓNE
Po druhý rok sa organizátorom festivalu vďaka podpore Medzinárodného vyšehradského fondu /International Visegrad Fund/ podarilo uskutočniť sériu špeciálnych podujatí nazvaných „Dobrodružstvá vo Vyšehradskom regióne“, ktorých cieľom je cez osobné príbehy a zážitky ľudí žijúcich v Maďarsku, Poľsku a Česku priblížiť návštevníkom festivalu krajiny našich susedov.
Prvý tohtoročný hosť, Zsolt Eröss, divákom vo vypredanej kinosále predstavil najúspešnejšie maďarské vysokohorské expedície, okrem toho svojim netradičným životným príbehom, kedy pri tragickej udalosti prišiel o nohu, a napriek tomu naďalej zdoláva osemtisícovky, potvrdil, aká silná dokáže byť vôľa človeka. Poukázal aj na hodnotu priateľstva a priznal napríklad aj to, že „oveľa horšie pocity človek zažíva, keď stratí priateľa ako keď príde o nohu...“
Pri lezení sme „vo Vyšehrade“ zostali aj v piatok, kedy nám vo svojej prezentácii „Krásy českého pieskovca“ o špecifikách pieskovcového lezenia porozprával Radek Lienerth.
V sobotu prijala pozvanie Dominika Gratkowska s manželom a predsedom najstaršieho jaskyniarskeho klubu v Poľsku. Návštevníkom sa predstavili so svojou prezentáciou „Tam, kde nieto slnka“. Pozorný divák mal vo filme (ktorý si hostia pripravili špeciálne pre náš festival a dokonca ho sama Dominika po slovensky aj nahovorila), príležitosť dozvedieť sa množstvo zaujímavých informácií o svete, kde sa väčšina z nás bežne nepohybuje.
Slovensko vo „vyšehradských dobrodružstvách“ zastupoval skydiver a base jumper Roman Dubský.
Súčasťou sekcie Dobrodružstvá vo Vyšehradskom regióne bol aj workshop v teréne zameraný na pieskovcové lezenie a jeho zvláštnosti, ktorý sa uskutočnil pod vedením Radka Lienertha ešte 3. - 4. novembra 2012.
Kulisou dokresľujúcou tématiku čarokrásnych pieskovcových skál Česka bola aj autorská výstava Petra „Pepeho“ Piechowicza a film Sandstone zachytávajúci vývoj lezenia, pravidiel a zvyklostí, ktoré sú spojené s jedinečnou lokalitou pieskovcových skál v Broumovsku.
WORKSHOPY
Okrem workshopu s názvom „Bezpečný lezecký pohyb v tradičnom horolezeckom teréne, vrátane špecifík lezenia na piesku“, ktorý sa uskutočnil začiatkom novembra v lokalite Čertove skaly pri Lidečku a na Skalke pri Trenčíne, sa mohli záujemcovia niečo nové naučiť a vyskúšať si aj na ďalšom workshope v teréne.
Bol ním osvedčený Cinema Walkshop, na ktorom sa mohli účastníci s rôznou filmárskou skúsenosťou dozvedieť, ako urobiť film z treku či výletu kvalitnejším a zaujímavejším a zdokonaliť si pod vedením profesionálov Petra Kotrhu, Brone Brtáňovej a Petra Piknu svoje filmárske schopnosti. Štvordňový filmársky workshop sa tento rok konal 27.-30. septembra v krásnej prírode Muránskej planiny.
Trojicu tohtoročných workshopov uzatvoril posledný, ktorý sa uskutočnil v sobotu 17. novembra priamo v priestoroch Posádkového klubu. Workshop s názvom „Tréning rekreačného športovca“ v podaní športového fyziológa Viktora Bielika priblížil desiatkam zúčastneným to, čo rekreační športovci môžu a čo by nemali preberať od profesionálnych športovcov.
VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ
Ozdobou festivalu boli tradične fotovýstavy. Dve autorské a jedna výstava súťažných fotografií boli prístupné širokej verejnosti a pozrieť si ich mohol skutočne každý záujemca, nielen diváci.
Siedmeho ročníka fotosúťaže sa zúčastnilo 61 autorov, ktorí dokopy poslali 162 fotografií k téme „Sila prírody“. Výstava 40 najlepších fotografií bola inštalovaná v priestoroch festivalu počas celého jeho trvania. Víťazom hlavnej ceny Grand prix sa stal Dušan Čaniga so svojou fotografiou „Súboj myšiakov“. Trojčlennú porotu v zložení Vladimír Kampf, Juraj Navrátil a Barbora Prekopová zaujala aj snímka „Magická príťažlivosť“ , za ktorú si prvú cenu odniesol Juraj Ondriška, druhý skončil záber Jána Radochu „Cesta pravekom“a tretie miesto obsadil Martin Macko so záberom „Moriaki Boulders“.
Okrem výstavy súťažných fotografií mali návštevníci možnosť pozrieť si aj dve autorské výstavy fotografií: krásne lezecké zábery Petra Piechowicza s názvom „Český pieskovec na fotkách“ a (pohrávajúc sa so svetlom) pútavo a netradične inštalovanú výstavu fotografií „S foťákom na lane“ mladého Trenčana žijúceho v Írsku Juraja Navrátila.
SPRIEVODNÉ PODUJATIA
Posledný deň festivalom žilo doslova celé centrum mesta. Desiatky ľudí pretekali, stovky sa prišli len tak zabaviť alebo povzbudiť svojich blízkych či kamarátov.
Možnosť previezť sa na psom záprahu ťahanom šesticou záprahových psov pod vedením profesionálneho mushera Daniela Fila využilo tentoraz až približne 150 záujemcov.
Jazdou, skokmi a špeciálnymi trikmi na netradičnom jednokolesovom dopravnom prostriedku zaujal jednokolkár Matej Zachar z Detvy, ktorý svojim kumštom zabával nielen ľudí v uliciach mesta, ale aj divákov priamo v priestoroch a na pódiu festivalu.
Lákadlom pre deti boli i nafukovacie atrakcie v podobe skákacieho hradu a 10 metrov vysokej lezeckej steny, kde si mohli deti vyskúšať pocity horolezcov pri lezení i zlaňovaní.
Najstarším sprievodným podujatím v centre mesta určeným širokej verejnosti sú nosičské preteky na Farských schodoch. O vynášku bremena v podobe ťažkého ruksaku u detí, či pivného suda v kategórii nosičov a nosičiek bol tento rok rekordný záujem a na štart sa postavilo viac ako 90 odvážlivcov. 105 schodov a 50-kilogramový náklad v jubilejný 5.ročník preteku najrýchlejšie vyniesol Marián Kuchár z Bratislavy s časom 0:41:47, zo žien nesúcich 30-kilogramový náklad triumfovala Veronika Ferančíková. Medzi deťmi zvíťazil 13-ročný Michal Hudák, ktorý do cieľa dobehol v traťovom rekorde 28:36.
Svoj tretí a najúspešnejší ročník má za sebou aj Beh o pohár festivalu Horyzonty. Jeho víťazmi sa stali Ján Križák z Grafobalu Skalica a dubnická atlétka Ľubomíra Maníková. Na tratiach v centre mesta a priľahlom lesoparku Brezina dlhých od 100 do takmer 6000 metrov, v tomto roku otestovalo svoju kondíciu rekordných 221 pretekárov v dvadsiatich vekových kategóriách. Beh, ktorému bolo po minulé roky na pôvodnom mieste trocha pritesno, presunul svoj organizačný stan bližšie k samotnému festivalu na rozľahlú, čerstvo upravenú plochu, vzniknutú zacelením a ošetrením neslávne známej jamy pred Posádkovým klubom. „Základnou prioritou pred podujatím bola naša snaha vyjsť jeho návštevníkom čo najviac v ústrety, čo sa nám, myslím si, dosť v značnej miere aj podarilo,“ myslí si organizátor preteku Juraj Hudák. „Či si niečo predstavujeme vylepšiť do budúcnosti? Snáď sprehľadnenie, zoptimalizovanie a technicky dokonalejšie zabezpečenie bežeckých koridorov vedúcich centrom mesta a určité rezervy vidím tiež v rozšírení servisu informačnej základne podujatia na tú najpodrobnejšiu praktickú operatívu. Sú to však všetko vďačné výzvy a už teraz sa na ich prehodnocovanie s celým organizačným tímom veľmi teším,“ zhodnotil bežecké podujatie bezprostredne po jeho záverečnom ceremoniáli jeho organizačný šéf.
NÁVŠTEVNÍCI
Svojou štruktúrou festival už dávno prerástol podujatie určené len pre špecifického cieľového diváka. Jeho kultúrno-spoločensko-športový charakter ho radí k podujatiam oslovujúcim rôznorodé skupiny ľudí všetkých vekových kategórií od tých najmenších až po ľudí v seniorskom veku. O to viac sa organizátori snažia o ich komfort, ktorý sa snažia návštevníkom poskytnúť nielen v uliciach mesta na sprievodných podujatiach, ale aj počas celých troch dní na mieste samotného festivalu. „K úcte k návštevníkovi, hosťom a parterom patrí naša snaha stále sa zdokonaľovať,“ myslí si riaditeľka podujatia, podľa ktorej festivalu určite prislúcha nielen dôstojné prostredie. „Myslíme aj na bežné ľudské potreby, preto samozrejme ponúkame návštevníkom možnosť občerstvenia, ale napríklad aj zázemie pre oddych a relaxáciu deťom a ich rodičom. To sa nám tento rok podarilo vďaka spolupráci s Materským centrom Srdiečko,“ dodáva.
PARTNERI
„Festival stále rastie, čo sa odzrkadľuje nielen na stále zvyšujúcom sa počte návštevníkov, ale aj na každým rokom bohatšom programe,“ nezabúda pripomenúť Dutková. „Ten tohtoročný sme mohli pripraviť vďaka Trenčianskemu samosprávnemu kraju, mestu Trenčín, podpore Medzinárodného vyšehradského fondu, Audiovizuálneho fondu a v spolupráci s ďalšími partnermi.“
HORYZONTY 2013
Festival HoryZonty 2012 skončil, prípravy na ďalší ročník sa však pre organizátorov začnú už čoskoro. „Ak všetko pôjde podľa našich predstáv, stretneme sa 14. - 16. novembra 2013,“ plánuje Mária Dutková.