HoryZonty - Tam, kde nieto slnka

multimediálna prezentácia poľských speleológov

V sobotu popoludní vás v rámci špeciálneho bloku Dobrodružstvá vo Vyšehradskom regióne zavedieme do hlbín Poľska.

Naši poľskí hostia Dominika Gratkowska a ďalší členovia Krakovského jaskyniarskeho klubu sa vás prostredníctvom multimediálnej prezentácie, vytvorenej špeciálne pre náš festival, pokúsia preniesť do tajomného sveta pod povrchom zeme. Prinesú vám množstvo informácií o podzemných priestoroch, o rekordoch zo sveta jaskýň a zoznámia vás so špecifikami a možnosťami speleológie v Poľsku. Okrem toho vás prevedú najzaujímavejšími poľskými jaskyňami, ale aj históriou, činnosťou a medzinárodnými úspechmi poľského jaskyniarstva a svojho klubu, ktorý je mimochodom najstarším v krajine.

Sympatickí speleológovia z Krakova, ktorí sa zúčastňujú aj medzinárodných akcií a, okrem iných, spolupracujú aj s našimi jaskyniarmi, na Slovensko nezavítajú po prvý krát. Svojou činnosťou a viacerými návštevami našich jaskýň prezentujú prírodné bohatstvá Slovenska u nich doma, v Poľsku. O to viac sa tešíme, že im môžeme na oblátku ponúknuť príležitosť predstaviť nám, aspoň slovom a obrazom, krásu podzemia tak ako ju poznajú oni.

Fotografie

Tam, kde nieto slnka Tam, kde nieto slnka Tam, kde nieto slnka Tam, kde nieto slnka Tam, kde nieto slnka Tam, kde nieto slnka Tam, kde nieto slnka Tam, kde nieto slnka

Dominika Gratkowska /vizitka/

Tam, kde nieto slnka

Vyštudovaná inžinierka zootechnička svoje záľuby zdieľa vedno so svojím manželom Piotrom. Spolu, ako jediný manželský pár v ich speleoklube, absolvovali aj lezecký kurz.

Popri jaskyniarstve radi jazdia na horských bicykloch, bežkujú, chodia na hory, cestujú - najmä na Slovensko, do Rumunska, na Balkán. Okrem toho majú radi hudobné koncerty, prácu v záhrade a svoje dve mačky.

Majú syna Iwa, u ktorého sa už tiež začínajú prejavovať gény, a v súčasnosti absolvuje lezecký kurz v domovskom klube svojich rodičov.

O Dominike môžeme prezradiť, že sa s ňou výborne spolupracuje a že svojej úlohy v projekte sa chytila veľmi zodpovedne, dokonca sama po slovensky nahovorila sprievodné slovo k projekcii dokumentárneho filmu, ktorý si naši hostia pripravili v rámci svojej prezentácie. Veľmi si to vážime. A tešíme sa na osobné stretnutie.