Petr "Pepe" Piechowicz - Lezecké fotografie

Sandstone / Český pieskovec na fotkách

/autorská fotovýstava/

Neopakovateľnú atmosféru Broumovska, špecifickej skalnej oblasti ležiacej na severovýchode Čiech, vám prinesieme nielen prostredníctvom filmu a prezentácie Radka Lienertha, ale aj vďaka lezeckým fotografiám Petra Piechowicza.

„Tieto fotografie neriešia nekonečné diskusie týkajúce sa pravidiel, ale snažia sa ukázať krásu a potenciál týchto skál. Je len na nás, ako sa k týmto skalám budeme správať a ako skĺbime starú tradíciu a súčasný vývoj.

Pri vzniku jednotlivých snímok som sa riadil touto myšlienkou: ´Lezecký potenciál našich skál nie je zďaleka vyčerpaný a priestor tu majú extrémisti i klasici, kde je vývoj, tam je život.´

Fotografie si môžete pozrieť v priebehu celého trvania festivalu /15.-17.11.2012/ na prízemí Posádkového klubu.

Výstava je realizovaná v rámci sekcie Dobrodružstvá vo Vyšehradskom regióne.

Petr „Pepe“ Piechowicz

/vizitka autora/

Človek vymodelovaný lezením a skalami. Najskôr nadšený lezec, potom fotograf, ku ktorému foťák doslova prirástol. Zúčastnil sa viacerých expedícií, dlhoročne spolupracuje s horolezeckým časopisom Montana a je autorom mnohých samostatných výstav.

„Pri obzretí sa za svojou minulosťou si asi najviac cením to, že stále leziem a že som taký aký som – vymodelovaný lezením a skalami. Keď sa rozprávam s ľuďmi, ktorí žijú ten takzvaný „normálny život“, hovorievajú mi: „Ty si fakt iný…“. Moje zmýšľanie a môj vzťah k životu sú naozaj trochu odlišné, a je to vďaka lezeniu. Na jednom premietaní sa ma pýtali, čo mi lezenie dalo. Odpovedal som, že mi prinieslo život taký, aký ho žijem. Nie je to prepychový život, ale som spokojný – je to vo veľkej miere založené na duševnom obohatení. Pre mňa je radosťou každý výjazd na skaly, každý deň, kedy si perfektne zaleziem a keď pri tom svieti slniečko. Každý výstup, či je za desať alebo za tri, je pre mňa ozajstným potešením a snáď je práve túto pohodu, ktorú pri lezení zažívam, vidieť aj na mojich fotkách…“

Fotografie

Petr Pepe Piechowicz Petr Pepe Piechowicz Petr Pepe Piechowicz Petr Pepe Piechowicz

Broumovsko

Broumovsko - chránená krajiná oblasť na severovýchode Čiech, charakteristická svojimi husto umiestnenými skalnými vežami, roklinami, stenami a úzkymi priechodmi. Vplyv prírody pôsobil na túto krajinu takým spôsobom, že sa tu postupne z pieskovcov vytvárali tie najrozmanitejšie a najneobyčajnejšie tvary. Rezerváciou preteká riečka Metuje, ktorá v skalných priestoroch tvorí malé Adršpašské jazierko, po ktorom sa návštevníci môžu nechať previesť a obdivovať vodopády. Kulisu dotvára zrúcanina hradu Adršpach z 13. storočia, poskytujúca veľkolepý výhľad na skalné mesto, ako aj na hlboké a čisté lesy pretkané sieťou potôčkov.

Krajina Adršpašska a Broumovska poskytuje vďaka svojmu špecifickému charakteru naozaj skvelé možnosti pre horolezectvo, ale krásou prírody očarí aj milovníkov pešej turistiky, či cykloturistiky. Práve pre tieto účely tu boli vytvorené náučné chodníky.