Matej Zachar - O koleso menej

O koleso menej - jednokolková šou Mateja Zachara s možnosťou vyskúšania jazdy

Matej Zachar nám predvedie, že aj na bicykli s jedným, či skôr bez jedného kolesa, sa dá jazdiť.

Bicykel s jedným kolesom je trocha „nešťastné“ spojenie. Tak ako tekutý prášok, či sójové mäso... V skutočnosti to ale žiadna hlúposť nie je. Naopak, celkom praktická a zábavná vecička. S malým rozdielom - na unicykli, po slovensky jednokolke, sa (na rozdiel od bicykla s jedným kolesom) dá jazdiť.

O tom, že to ide a že jazda na jednom kolese nemusí byť len cirkusové číslo, ale aj celkom zaujímavý šport, vás presvedčí Matej Zachar. Jazdu si môžete aj vyskúšať, hoci nečakajte, že to zvládnete na prvý pokus.

Matej Zachar /vizitka/

Jednokolku objavil v marci 2008. „Náhodou som sa šiel prejsť do Lidla a vo výklade so videl jednokolku, napadlo ma že by to mohlo byť zaujímavé a tak som si ju kúpil,“ spomína študent z Detvy.

Po týždni sa naučil jazdiť, potom zistil, že na jednokolke sa dá robiť aj mnoho iných vecí. Tak svoju jednokolku prerobil na trialovú a začal skákať.

„V lete v roku 2008 som sa zúčastnil na súťaži, ktorá sa konala v Brne. Už som trochu vedel, čo to znamená, a tak som sa prihlásil a išiel som súťažiť. Výsledky boli ešte slabé, ale získal som skúsenosti ako skákať vyššie ako dve palety. Na tejto súťaži bolo čosi nové - pre mňa nová disciplína, ktorá spočívala v trikoch. Až o pol roka som vlastne zistil, že na jednokolke sa dajú robiť aj triky,“ rozpráva Matej o tom, ako ho jednokolka začínala baviť čoraz viac...

Teraz je Matej Zachar jedným z najlepších jednokolkárov na Slovensku.

Matej má za sebou niekoľko vystúpení, okrem samotnej jazdy, /čo je pre obyčajného smrteľníka umenie samo o sebe/, ovláda rôzne triky, preskoky, popri jazdení dokáže nosiť rôzne predmety, žonglovať...

Svojim vystúpením spestrí program festivalu v piatok a v sobotu. Stretnúť ho budete môcť v uliciach mesta, ale uvidíte ho aj priamo v Posádkovom klube.

Fotografie

Matej Zachar - jednokolková šou Matej Zachar - jednokolková šou Matej Zachar - jednokolková šou Matej Zachar - jednokolková šou Matej Zachar - jednokolková šou Matej Zachar - jednokolková šou Matej Zachar - jednokolková šou