HoryZonty - Radek Lienerth - Krásy českého pieskovca

Multimediálna prezentácia českého horolezca, lezeckého inštruktora a horského vodcu

„Co bychom se báli na Prachovské skály...,“ kto by ju nepoznal... Vedeli ste však že Prachovské skaly, jedna z najznámejších oblastí Českého raja, nie sú len obyčajnou skalou, ale že tvoria nádherné pieskovcové skalné mesto s desiatkami skalných veží a útvarov? A že podobných krásnych miest, ktoré nadchnú nielen horolezcov, ale každého milovníka prírody je v Česku niekoľko?

Práve o nich bude rozprávanie nášho piatkového hosťa Radka Lienertha. O kráse a špecifikách pieskovcových výstupov, zlaňovania, premosťovania, pravidlách... O ideálnych miestach nielen na pieskovcové lezenie pre začínajúcich i skúsených lezcov, ale aj na nádherné turistické výlety.

Veríme, že vás Radek, jeho prezentácia a jeho zážitky pritiahnu. Na českých skalách má odžitých kus života a pozná ich naozaj dôkladne.

„Horolezecký výstup má být zejména zážitkem a takové cesty si dnes vybírám,“ priznáva Radek, a na margo lezenia v jednej z najkrajších a najobľúbenejších pieskovcových oblastí Čiech - Adršpachu dodáva: „No a pokud lezete v Ádru, je zážitkem každý výstup... No a někdy i celkem silným :-).“

Radek „Zoban“ Lienerth /vizitka/

Vyštudovaný pedagóg telesnej výchovy a geografie, lezec, skialpinista, od roku 1996 do roku 2004 člen reprezentácie ČHS, vedúci piatich himalájskych expedícií, od roku 2006 po záverečných skúškach v Chamonix horský vodca UIAGM, skialpinista, učiteľ horolezectva a skialpinizmu, majiteľ horolezeckej školy ClimbOn, manžel a otec dvoch synov.

Lezecká vizitka:

„Lezu od roku 1991, lezením se to dá nazvat od roku 1992. V tuto chvíli řada výstupů ve Vysokých Tatrách, Alpách i Himálaji.“

  • 2012 – Severná stena Matterhornu, cesta Schmidtov, 6 hod
  • 2012 – Aig. Du Pouce, Pouce cafe 6b+, sólo prelezenie
  • 2011 – Mt. Blanc du Tacul, Pillar Gervasutti 6a+, 7,5 hod
  • 2011 – Sólo prelezenie kombinácia ciest Bronzový pilier 6+ a Arnoldova 7- na Lomnický štít
  • 2009 – Arete Kufner – Mont Maudit, Piler Frendo – Aig. Du Midi
  • 2008 – kombinácia ciest Pochylý – Veľký Kežmarský štít, Vidlový hrebeň, Pšeničnikov – Lomnický štít
  • 2002 – prvovýstup Like a Dhal Bhat – Tengi Ragi tau south 6180 m, ED
  • 2001 – prvovýstup Cheap wine – Kongde ri Nup 6035 m, ABO, výstup roku ČHS 2001
Radek Lienerth Radek Lienerth Radek Lienerth