Zsolt Eröss - Maďarské vysokohorské expedície

multimediálna prezentácia

Viete po maďarsky? Že poznáte len zopár slovíčok? Do zoznamu možno pribudne ďalšie. Erös - výraz s významom silný.

Silný je v preklade aj priezvisko nášho hosťa, maďarského horolezca, Zsolta Erössa. Ten však dal svojmu menu vo svojom živote aj hlbší zmysel...

Zsolt Eröss

Silný človek, špičkový športovec a vôbec prvý občan Maďarska, ktorý vystúpil na najvyššiu horu sveta, Mount Everest. Vo svojej prezentácii nám predstaví maďarské vysokohorské expedície a presvedčí nás, že aj v krajine našich južných susedov s najvyšším vrchom 1014 m.n.m, môže vyrásť veľký horolezec.

Veríme, že jeho rozprávanie nebude obyčajné. Tak, ako nie je obyčajný ani jeho život...

V januári 2010 prišiel Zsolt Eröss vo Vysokých Tatrách o nohu. Skúseného himalájistu spolu s dvoma spolulezcami strhla pri zostupe z tatranského vrcholu Kôpky lavína. Po dvestometrovom páde mal polámané obe dolné končatiny, a tak sa lekári rozhodli amputovať mu pravú nohu, aby mu zachránili aspoň koleno. Zsolt sa napriek nepriazni osudu nevzdal a už v tom istom roku na jeseň sa pokúsil o takmer nemožné. Zdolať s protézou 8201 metrovú Cho Oyu. Napriek tomu, že pre zlé poveternostné podmienky horolezci na vrchol nevystúpili, výkon to bol obdivuhodný.

Ďalšia cesta do Himalájí, na jar 2011, už bola zavŕšená úspechom. Po necelom roku a pol po úraze vyliezol Zsolt Eröss s protézou na štvrtú najvyššiu horu sveta - Lhotse /8 516 m/. Stala sa preňho deviatou osemtisícovkou, ktorá ho pustila na svoj vrchol.

Tohto roku sa do najvyšších hôr vybral opäť a spolu s ďalšími maďarskými horolezcami sa pokúsili vystúpiť na vrchol Annapurny. Nepodarilo sa. Nielen to, hora si vzala život jedného z nich.

Horolezectvo je cesta. Sú s ňou spojené pády aj zranenia, nielen fyzické. Úspechy i tragédie. Metafora života...

Zsolt Eröss - vizitka

Narodil sa 7. marca 1968 v Sedmohradsku. Dvadsaťročný odišiel z Rumunska do Maďarska a v súčasnosti žije pri Budapešti.

Na svojom konte má doteraz deväť zo štrnástich vrcholov Koruny Himalájí:

  • 1999 - Nanga Parbat 8126 m
  • 2002 - Everest 8848 m
  • 2003 - Gasherbrum II 8035 m
  • 2006 - Dhaulagiri 8167 m
  • 2007 - Hidden Peak 8068 m
  • 2007 - Broad Peak 8047 m
  • 2008 - Makalu 8481 m
  • 2009 - Manaslu 8156 m
  • 2011 - Lhotse 8516 m (s protézou)
  • ...a ďalšie úspešné výstupy, napríklad na Elbrus /Kaukaz/, Pobeda Peak /Ťan Šan/, Lenin Peak /Pamír/, Aconcagua /Andy/, Kilimandžáro...

Fotografie

Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss Zsolt Eröss