HoryZonty - Roman Dubský

Na skok s Romanom Dubským...

Je to len adrenalín alebo „niečo“ vo vzduchu?... V reportážach, ktoré si o ňom môžete prečítať, sa dozviete, že je vždy vysmiaty a srší dobrou náladou a optimizmom.

BASE jumper Roman Dubský. Ozajstný vzdušný živel!

Slovné spojenie „bejzdžamper“ sa už na Slovensku udomácnilo. Doslova odvtedy, ako ho do tisícov slovenských domácností priniesla televízna reklama. Aj vďaka nej už máme ako tak vo veci jasno a nemusíme hovoriť o skokanoch z mostov, skál a komínov, čo - na prvý pohľad - veľmi neladí s radosťou zo života, skôr naopak.

Práve užívanie si života naplno je pre BASE jumping príznačné. Tak ako sloboda.

Živí sa adrenalínom

Roman „Duby“ Dubský, rodák z Košíc, je nielen profesionálnym BASE jumperom. Toho, čo ho charakterizuje, je oveľa viac. Venuje sa lezeniu, freeridingu, bajkovaniu (DH ridu), speedridu. A samozrejme je tu aj skydiving, canopy piloting a všeličo iné, súvisiace s parašutizmom a lietaním. Roman je aj inštruktor parašutizmu s viacerými kvalifikáciami, balič záložných padákov, AFF inštruktor, tandemový pilot, fly kameraman, wingsuite coach, basejump coach, canopy piloting coach, paraglajdista...

Skrátka, mega adrenalínovú dávku, ktorú si bežný smrteľník dopraje pár krát za život, si on užíva takpovediac profesionálne.

Muž s krídlami

To, že Duby neobsedí na jednom mieste, bolo jasné už od malička. Od troch rokov lyžoval, neskôr sa venoval gymnastike, liezol po skalách. Po tom, čo ako 16 ročný absolvoval prvý zoskok padákom, povetriu prepadol naplno. O rok sa dostal do reprezentácie a začal chodiť na svetové súťaže. Stretával sa so zahraničnými parašutistami, ktorí skáču B.A.S.E. jump a pod ich vedením začal „ s krídlami“ ako prvý na Slovensku skákať aj on...

... z komínov, budov, mostov, skál. Práve skákanie z týchto „pevných bodov“ je pre BASE jumping príznačné (na rozdiel od skydivingu, pri ktorom sa skáče z lietadla alebo vrtuľníka). B.A.S.E. je skratka prvých písmen miest, z ktorých sa skáče. B - building (budova), A - antenna (anténa), S - span (premostenia, oblúky mostov) a E - earth (zem, skala). Base jumperi majú kombinézy s „krídlami“ medzi rukami a nohami, z najvyšších skál plachtia 180-kilometrovou rýchlosťou a nad zemou si otvoria padák a pristanú.

Filmový aktér a vlastne - kaskadér

Roman Dubský, ktorý je aj slovenským reprezentantom v parašutizme a vicemajstrom sveta v B.A.S.E. jumpingu, absolvoval cez 4000 zoskokov. Má za sebou niekoľko projektov ako zoskok z mosta SNP, lietanie pri skalách, profesionálny dokument o BASE jumpingu s českými kolegami „Knocking on heavens door“, komerčný spot pre mobilného operátora „Som kto som“, prvý slovenský dokument o basejumpingu „Príťažlivosť“, či filmový snímok „Tatry bez limitov“, kde je zaznamenaný historicky zatiaľ jediný slovenský skibase jump z Lomnického štítu.

O Romanovi Dubskom by sa toho dalo popísať naozaj veľa. Existuje však aj lepší spôsob ako sa o ňom, skydivingu a BASE jumpe dozvedieť viac. Odskočiť si v piatok večer na festival a stretnúť ho na živo. Možno vás jeho rozprávanie nakazí a zatúžite po adrenalínovom tripe povetrím na vlastnej koži.

Fotografie

Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský Roman Dubský