HoryZonty – Prihlásené amatérske filmy

GRÓNSKE KRYSY

SIBERUT

Réžia: Tomáš Brt, Vlado Linek a Ján Smoleň
Slovensko, 18min, 2012

Traja československí horolezci Tomáš Brt, Vlado Linek a Ján Smoleň strávili v Grónsku v známej bigwallovej oblasti Tasermiut fjord 6 týždňov. Počas pobytu sa im podarilo spraviť dva prvovýstupy Turbo v J stene Ketilu a Zachovajte paniku, prosím v SZ stene Ulamertorsuaq. V stenách strávili spolu 11 dní, kde fungovali ako správne bigwallové krysy.

line

SIBERUT

SIBERUT

Réžia: Miroslav Haluza
Česko, 23min, 2012

Dobrodružstvo troch kamarátov na bájnom ostrove kúzelníkov, kde mágia a rituály sú dôležitou súčasťou Mentawajských kúzelníkov. Uvidíte bažinatú džungľu, liečenie malárie, rituálne obetovanie, veštenie z vnútorností a omnoho viac.

line

SÓLO ZOSKOK

SÓLO ZOSKOK

Réžia: Jakub Kmoško
Slovensko, 4min, 2012

Film je o dvoch adrenalínových nadšencoch, ktorí si chceli vyskúšať možnosť pocitu krátkeho voľného pádu a riadenia padáku. Celá inštruktáž, na letisku v Slávnici, trvala asi 4 hodiny. Je to zážitok, ktorý každému odporúčam.

line

MADE IN ICELAND

MADE IN ICELAND

Réžia: Róbert Bonko
Slovensko, 11min, 2012

Film ukazuje rôznorodosť islandskej krajiny, ľadovce, termálne pramene, sopky, lávové polia a mohutné vodopády, to celé spojené s príjemnou hudbou islandského hudobníka Sigura Rósa.

line

SUICIDE PARTY

SUICIDE PARTY

Réžia: Patrik Takács
Slovensko, 3min, 2012

Šialený Východ. NO COMMENT.

line

SPARTAN RACE

SPARTAN RACE

Réžia: Patrik Takács
Slovensko, 3min, 2012

Sparťanský pretek je populárny svetový pretek založený bývalými členmi námornej pechoty Veľkej Británie a fanúšikmi extrémnych športov. Bol založený v roku 2010 s jednoduchým cieľom: vytvoriť serióznu výzvu pre odhodlaných športovcov, ktorí hľadajú alternatívne vytrvalostné preteky. Prvýkrát zavítali aj na Slovensko, do maličkej obce na Východe. Krátky zostrih prináša reálnu atmosféru a autentické zábery z prekonávania nástrah preteku. Pochopíš až v cieli!

line

...TAM, KDE PRAMENÍ SOČA

...TAM, KDE PRAMENÍ SOČA

Réžia: Peter Glázer
Slovensko, 10min, 2012

Kajakársky film z oblasti Julských Álp v Slovinsku, kde svoju krásu predvádza azúrová Soča.

line

SPOLOČNÉ POTULKY CEZ PRIEČNE SEDLO

SPOLOČNÉ POTULKY CEZ PRIEČNE SEDLO

Réžia: Maroš Kostelanský
Slovensko, 5min, 2012

Video zachytáva dvoch mladých ľudí, ktorí si spravili pekný tatranský turistický deň. Hory nás učia byť jednoduchšími a duševne krajšími. Spoločne sa učíme milovať jeden druhého a formujeme krásne vzťahy medzi ľuďmi a horami, na ktoré v dolinách často zabúdame.

line

JANFEB MANÍN 2012

JANFEB MANÍN 2012 -->

Réžia: Maroš Kostelanský
Slovensko, 8min, 2012

„ Toto je záznam z najkrajšieho obdobia, aké som doteraz mal,“ hovorí aktér krátkeho dokumentu, v ktorom žije svoj „powderový “ sen. K povinnej výbave freeridera Maka patrí okrem lyží a jedla aj statív a kamerka, keďže 95% všetkých záberov je nasnímaných samotným jazdcom. Film vám ukáže, že na plnenie veľkých snov stačí kopec za domom.

line

FROSTY ÖTZTAL – prvne v ledu

FROSTY ÖTZTAL – prvne v ledu

Réžia: Martin Linhart
Česko, 3min, 2012

Do oblasti strednej Európy sa prihnal krutý mráz zo Sibíre. Druhý februárový víkend sme v extrémnych mrazoch trénovali v rakúskom údolí Otztal lezenie v ľade. Stáť chvíľu v kľude s kamerou v ruke bolo utrpením. Nehovoriac o tom, že pri spustenej kamere bolo nevyhnutné istiť neskúsenú “prvo-ľado-lezkyňu“. Z lezenia sme priviezli iba dvanásť minút záznamu a pokiaľ mal film uzrieť svetlo sveta, bolo nutné pristúpiť k spracovaniu hodne kreatívne. Výsledkom je trojminútový video komix, ktorý rozpráva príbeh z výletu za lezením....brrrr!

line

ART OF SKIING

ART OF SKIING

Réžia: Jakub Fazekaš
Slovensko, 9min, 2012

Krása hlbokého prašanu na vrcholoch Nízkych Tatier a Malej Fatry. V filme sú zachytení kamaráti, ktorých spája láska k zasneženým horám.

line

ESCAPE FROM THE CITY

ESCAPE FROM THE CITY

Réžia: Adam Mešár
Slovensko, 3min, 2012

Krátky pohľad po freeride snowbardingu vo Vysokých Tatrách natočené výlučne formou prvej osoby (helmecamera)

line

HADÍ JESKYNE

HADÍ JESKYNE

Réžia: Tomáš Galásek
Česko, 15min, 2012

Film mapujúci medzinárodnú speleologickú expedíciu v Slovinsku, do tamojšej druhej najdlhšej jaskyne – Kačna Jama. Expedícia bola zameraná na výskum odtokovej časti jaskyne, ako aj povodňového podlažia. Pri predchádzajúcom pokuse, kedy sa nepodarilo prekonať novo objavený druhý sifón, sa speleologický tím opäť vydáva do útrob jaskyne.

line

TATRY KRÁSNE, TATRY MÉ

TATRY KRÁSNE, TATRY MÉ

Réžia: Petr Hanousek
Česko, 30min, 2012

Ak má národ nejaké spoločné sny, tak sen o veľhorách je jedným z najsilnejšie prežívaných. Najbližšími a najmilovanejšími veľhorami sú Vysoké Tatry. Film sa zaoberá jednou osobnou láskou, ktorá hory prenáša. Doslova a do písmena. Sledujeme tiež snahu jedného tatranského milovníka, ktorý túži hory nielen navštevovať, ale aj vlastniť.

line

MERCÚŇ

MERCÚŇ

Réžia: Martin Jurza
Slovensko, 18min, 2012

Dokument zobrazuje Pavla Balla, ako otca a manžela, ktorý má rád rodinu, ale zostáva sám, lebo deti dospeli a žena odišla za prácou do zahraničia. Preto sa vracia k svojim svišťom. Film je o niekoľkodňovom čakaní v extrémnych podmienkach v Ždiarskej doline, kde Balla ohrozuje nielen chlad, ale aj nebezpečné lavíny. Pri tom je otázne, či svište po krutej zime v norách nezamrzli.

line

TRI GRÁCIE

TRI GRÁCIE

Réžia: Martin Grajciar
Slovensko, 18min, 2012

Tri dlhé víkendy, traja lezci, tri nity v kľúčovej dĺžke, tri posledné pivá, tri grácie. Ako to všetko bolo o slovenskom prvovýstupe v južnej stene masívu Dachsteinu. Ďuri a Andy v akcii kde nechýba zábava, aj tanec. Tento krát sa nechali nahovoriť na stenu Niedere Turlspitz, kde počas voľných víkendov pracovali na novej ceste. Projekt, ktorý si pred rokmi ´nakreslil ´Maťo Grajciar, dostal meno Drei Grazien 9+/A0

line

LA BOMBA

LA BOMBA

Réžia: Martin Grajciar
Slovensko, 6min, 2012

Krása jesenných Tatier a pohľad do konca Batizovskej doliny, kde horolezci Andrej Zvara a Juraj Švigál dokončili novú cestu na vežu Kostolík tradičným spôsobom. Krátky film zachytáva prelezenie najkrajších dĺžok v ceste až na vrchol.

line

POTULKY PO SLOVENSKU

POTULKY PO SLOVENSKU

Réžia: Jozef Dovičin
Slovensko, 6min, 2012

Časozberné video zostrihu záberov z pohorí Slovenska.

line

PLAVECKÝ HRAD VÁPENNÁ

PLAVECKÝ HRAD VÁPENNÁ

Réžia: Jozef Dovičin
Slovensko, 8min, 2012

Film zachytáva túru z Plaveckého Podhradia na Plavecký hrad a Vápennú.

line

CHAN TENGRI CZECH EXPEDITION

CHAN TENGRI CZECH EXPEDITION

Réžia: Pavel Rozehnal
Česko, 24min, 2012

Po úspešnej minuloročnej výprave na Aconcaquu sme sa rozhodli, že treba ísť ďalej, a že sa pokúsime o nejakú sedemtisícovku. O hore Chan Tengri v pohorí Ťan Šan v Kirgizsku sa hovorí, že je so svojou výškou 6 995m najsevernejšia sedemtisícovka na svete. Treba dodať, že s vrcholovým ľadovcom má 7 010m. Ako to dopadlo, môžete zistiť v našom filme, ktorý bol neplánovane natočený na malý digitálny fotoaparát.

line

ROCKTRIP

ROCKTRIP

Réžia: Ján Tegelhof
Slovensko, 20min, 2012

Film dokumentuje putovanie za lezeckými oblasťami v Rakúsku, Slovinsku a v Česku. Je to výlet, ktorý som chcel s kamarátom a spolulezcom urobiť hlavne stopom, a s tým čo si na vlastných chrbtoch odnesieme.

line

FAKĽOVÉ ŠPÁRY

FAKĽOVÉ  ŠPÁRY

Réžia: Ján Tegelhof
Slovensko, 4min, 2012

Fakľové špáry je názov malej lezeckej oblasti neďaleko dediny Lehota pod Vtáčnikom, ktorý vznikol zo starého lomu. Nájdete tu skvelé špárové lezenie ako málokde na Slovensku.

line

RIEKA COLORADO

RIEKA COLORADO

Réžia: Vlado Ceniga
Slovensko, 24min, 2012

9 rafterov a 5 kajakárov splavuje rieku Colorado cez mohutný a čarokrásný Grand Canyon v štáte Arizona. Počas 19. dní každý večer stavajú a každé ráno balia kemp, aby na úseku rieky dlhom 380km prekonali celkovo 160 perejí a pri tom sa kochali úžasnými pohľadmi na jedinečnú scenériu Veľkého kaňonu.

line

NÍZKE TATRY

NÍZKE TATRY -->

Réžia: Patrik Paulínyi
Slovensko, 2min, 2012

V našej krajine si veľa ľudí neuvedomuje, akú krásu máme vôkol seba . Niekedy stačí ujsť z mesta a nadýchať sa voľnosti na hrebeňoch hôr, kde sa krása rozprestiera všade okolo nás. Vychutnajte si krásu nízkych Tatier v zrýchlenom čase.

line

NAD NAMI

NAD NAMI

Réžia: Patrik Paulínyi
Slovensko, 12min, 2012

Film je dokumentárnym portrétom Tomáša Droppu, ktorý rovnako ako každý z nás, sníva svoje sny, ale jeho predstavy sú často v rozpore s predstavami jeho rodičov.

line